Läkemedelsallergi

Om du får utslag, nässelfeber eller andningssvårigheter efter att ha tagit medicin, kan du ha ett läkemedel eller läkemedelsallergi.
Läkemedel som oftast orsakar allergiska reaktioner inkluderar:

  • Penicillin och relaterade antibiotika
  • Antibiotika innehållande sulfonamider (sulfa-läkemedel)
  • Antiepileptika
  • Aspirin, ibuprofen och andra icke-steroida antiinflammatoriska läkemedel (NSAID)
  • Kemoterapi läkemedel

Symtom kan utvecklas snabbt eller inom några timmar och uppträder ofta efter att ha tagit ett läkemedel som du har använt utan reaktion tidigare.

Det vanligaste symptomet är nässelfeber - ett rött hudutslag. Andra kan inkludera svullnad i halsen, andningssvårigheter, illamående eller magkramper. Dessa är tecken på anafylaxi - en livshotande allergisk reaktion som måste behandlas så snart som möjligt.

Den första behandlingen av anafylaxi är adrenalin. Om du har ordinerats en adrenalininjektor, använd den omedelbart och sök läkare. Om du inte har en automatisk injektor tillgänglig, ring 911 eller gå direkt till akuten.

Efter frisläppande från ER, be om ett recept för två autoinjektorer med adrenalin och en hänvisning till en certifierad allergolog för en korrekt diagnos och behandlingsplan för anafylax.

 Allergisk mot penicillin? Här är varför du bör testas

När du har fått diagnosen läkemedelsallergi:

Fråga om relaterade läkemedel som du bör undvika.
Fråga om alternativ till läkemedlet som orsakade din allergiska reaktion.
Se till att din familj och alla dina vårdgivare är medvetna om din allergi och de symtom du upplevt.
Använd ett akutarmband eller halsband som identifierar din allergi.

För mer information om läkemedelsallergier, besök American College of Allergy, Asthma & Immunology

Närliggande information

Hämtas från GAAPP medlemsorganisation Allergi- och astmanätverk